^Powrót na góre
logo
foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
  
  
  
Get Adobe Flash player

12 przykazań ważnych w wychowaniu dziecka

12 PRZYKAZAŃ WAŻNYCH W WYCHOWANIU DZIECKA

1.    Zawsze okazuj dziecku szacunek – postępuj wobec niego grzecznie, łagodnie i cierpliwie, dbaj o jego uczucia i dobro.

2.    Zawsze reaguj na płacz dziecka. To często jedyny sposób, w jaki może ono komunikować ból, emocje i potrzeby. Okazując zrozumienie i współczucie, uczysz je empatii i rozwijasz jego inteligencję emocjonalną.

3.    Zaspokajaj potrzebę miłości i bliskości – zawsze patrz dziecku przyjaźnie w oczy, zapewniaj mu dużo dobrego kontaktu fizycznego (przytulania, głaskania, masażyków), poświęcaj mu wyłączny czas. Pamiętaj, że mali chłopcy potrzebują tyle samo czułości i uwagi, co dziewczynki.

4.    Staraj się przez pierwsze dwa-trzy lata osobiście wychowywać dziecko w domu. Głównym zadaniem rozwojowym dziecka w tym czasie jest zbudowanie bezpiecznej więzi z najbliższą osobą, bez czego może mieć ono w przyszłości problem z tworzeniem dobrych związków, skłonność do lęków, zaburzeń osobowości, uzależnień i zachowań aspołecznych.

5.    Jak najwięcej rozmawiaj z dzieckiem, objaśniaj mu świat, zadawaj pytania, czytaj książki. Pierwsze lata życia są najważniejsze dla nauki mowy i myślenia. To szczególnie ważne dla chłopców, których lewa półkula mózgowa, odpowiedzialna za język i myślenie, rozwija się później i wolniej!

6.    Dbaj o to, by dziecko miało dużo swobodnego ruchu, także na świeżym powietrzu – to niezbędne dla rozwoju jego ciała i mózgu. Baw się z dzieckiem – zabawa to dla niego ważna forma nauki.

7.   Gdy dziecko źle się zachowuje i czujesz złość, wyraź ją dojrzale: spokojnie, w rozmowie, szukając rozwiązania problemu, a nie okazji do wyładowania się na dziecku. Złe zachowanie dziecka jest często wołaniem o czas i uwagę rodziców. Ucz dziecko, także swoim przykładem, używania słów: proszę, dziękuję, przepraszam. Grzeczność ułatwi mu życie.

8.    Pamiętaj, że co najmniej do 2 roku życia dzieci nie powinny mieć kontaktu z telewizją i komputerem, a starsze nie powinny spędzać przed ekranem więcej niż 2 godziny dziennie, bo zaburza to ich rozwój psychiczny, umysłowy, fizyczny i społeczny.

9.    Akceptuj i wspieraj swoje dziecko – budujesz jego poczucie własnej wartości.

10.  Wprowadź w domu jasne zasady:, co wolno, czego nie wolno. Egzekwuj je z szacunkiem i stanowczo. Bądź przykładem właściwych zachowań.

11.   Od urodzenia do 12 roku życia czytaj dziecku dla przyjemności 20 minut dziennie, codziennie – wychowasz dobre, mądre i szczęśliwe dziecko.

12.   Zajmując się dzieckiem, dbaj o to, by również Twoje potrzeby były zaspokajane. Zapewnij sobie pomoc i wsparcie ze strony życzliwych ludzi.