^Powrót na góre

12 zakazań ważnych w wychowaniu dziecka

12 ZAKAZAŃ WAŻNYCH W WYCHOWANIU DZIECKA

Rodzice są najważniejszymi osobami w życiu dziecka. Od tego, jak je traktują i wychowują, zależeć będzie całe jego dorosłe życie. A trwa ono znacznie dłużej niż dzieciństwo!  Rodzic powinien być opiekunem, przewodnikiem i obrońcą dziecka w świecie, a nie jego postrachem i napastnikiem.

1.    Nigdy nie potrząsaj małym dzieckiem ani nie postępuj z nim w gwałtowny sposób, bo możesz trwale uszkodzić jego mózg i organy wewnętrzne. Dziecko jest bardzo delikatne!

2.    Nigdy nie bij dziecka, nie dawaj mu klapsów i nie stosuj innych form przemocy, gdyż narusza to godność dziecka, zaburza jego zdrowy rozwój emocjonalny, uczy przemocy i jest sprzeczne z prawem.

3.    Nie krzycz na dziecko i nie odzywaj się do niego niegrzecznie, bo niszczy to jego poczucie własnej wartości, wzbudza złość i uczy nieuprzejmego zachowania wobec innych.

4.    Nie strasz dziecka – lęk odbiera siłę i rodzi bezradność. Osoby silne i odważne lepiej radzą sobie w życiu.

5   Nie wyśmiewaj dziecka, nie upokarzaj go, nie nazywaj obraźliwie lub lekceważąco, nie wprowadzaj w stan zakłopotania, bo zniszczy to jego radość życia i poczucie własnej wartości. Równie krzywdząca jest obojętność wobec dziecka.

6.    Nie oceniaj ciągle i nie krytykuj dziecka, zwłaszcza publicznie, bo odbiera mu to swobodę, odwagę i wiarę w siebie. Jeśli nie podoba Ci się jakieś jego zachowanie, odnieś się do tego zachowania, a nie do cech lub zdolności dziecka. Nie mów: Jesteś głupia. Jesteś zły. Powiedz raczej: Nie można niszczyć zabawek. Nie zabieramy cudzych rzeczy.

7.    Nie porównuj dziecka z innymi dziećmi, ani negatywnie – na przykład: Jaś zawsze umie, a ty nigdy, ani pozytywnie: Jesteś najmądrzejsza ze wszystkich dzieci. I kompleksy, i megalomania utrudniają życie i psują relacje z ludźmi.

8.    Nie wyręczaj dziecka w tym, co potrafi już zrobić samo, także w zakresie samoobsługi i sprzątania po sobie. Chcesz przecież wychować samodzielnego i kompetentnego człowieka.

9.    Nie przerzucaj na dziecko odpowiedzialności za jego bezpieczeństwo. Trzeba ostrzegać dziecko, ale to nie zwalnia dorosłych z ciągłego czuwania nad nim.

10.    Nie obarczaj dziecka winą za swoje problemy, niepowodzenia czy złe samopoczucie. Nie zaspokajaj swych niespełnionych marzeń, ambicji lub potrzeb poprzez dziecko, ponieważ możesz je okaleczyć psychicznie i utrudnić mu życie.

11.    Nie pozwalaj, by w domu telewizor był włączony przez cały czas, bo dziecko szybko się od niego uzależni. W żadnym wypadku nie umieszczaj telewizora ani komputera w pokoju dziecka, lecz postaw je we wspólnej przestrzeni domu.

12.    Nie poganiaj dziecka, by szybciej stało się dorosłe i dało ci spokój. Bez długiego i dobrego dzieciństwa trudno wyrosnąć na dojrzałego, twórczego i szczęśliwego człowieka.