^Powrót na góre

Get Adobe Flash player

Erasmus+ KA2 Creating, experimenting and cooperating - improving practices in Early Childhood Education

W dniacy 19-23 marzec 2018r. troje nauczycieli z naszego przedszkola wyjechało na 5-cio dniowe szkolenie w ramach projektu ERASMUS + do Porto w Portugalii. Celem szkolenia była możliwość zdobycia wiedzy o systemie edukacji i funkcjonowaniu tamtejszych placówek oświatowych najniższego szczebla - czyli funkcjonowanie przedszkoli. Panie mogły uczestniczyć w zajęciach organizowanych przez nauczycieli uczących w tamtejszych szkołach, zapoznać się z kulturą i zasadami jakie panują placówkach znajdujących się w miejscowości Villa de Gaia. Spotkanie w Portugalii było również podsumowaniem i zakończeniem pierwszego z czterech zaplanowanych modułów - WODY. Było to bardzo pouczające doświadczenie, a zdobyta wiedza zostanie z pewnością wykorzystania do usprawniania i urozmaicania zajęć prowadzonych w naszym przedszkolu.

A tak wyglądała wspólna praca nauczycieli i dzieci nad pierwszym modułem projektu WODA, a więcej efektów naszej pracy można zobaczyć w prezentacji pod adresem:

Tworzymy, eksperymentujemy i współpracujemy – poprawa praktyk edukacji przedszkolnej
Erasmus+ (Konkurs: 2017, KA2 – Partnerstwa Strategiczne - Współpraca szkół, KA219 - Partnerstwa strategiczne współpracy szkół)

Termin realizacji: 1.09.2017 – 31.08.2019
Partnerzy:
Portugalia – Valongo – Agrupamento de Escolas de Campo (Cristina Gonçalves) – Lider projektu
Portugalia – Gaia – Agrupamento de Escolas de Valadares (Maria de Lurdes Rodrigues)
Grecja – Rethymno – 1st  Nipiagogio Rethymnou (Aliki Rapakosta)
Bułgaria – Wraca – Zname na mira (Anzhela Ilieva)
Litwa – Kelme – Kelmes "Kulverstuko" lopselis-darzelis (Irina Paradnikaitė-Abromavičienė)
Chorwacja – Varaždin – Djecji  vrtic Djecji svijet (Tea Pirker Novosel)
Polska – Kraczkowa – Przedszkole Publiczne w Kraczkowej (Jolanta Magnowska)

Cele projektu:
- promowanie współpracy pomiędzy nauczycielami i dziećmi w Europie
- poznawanie nowych narzędzi w celu poprawy komunikacji i rozwoju nowych umiejętności
- podniesienie jakości edukacji przedszkolnej w instytucjach partnerskich,
- zapewnienie lepszych możliwości dzieciom w ich procesie uczenia się poprzez podejście kreatywne, holistyczne i włączające
- zapewnienie lepszych możliwości dzieciom do rozwijania nowych umiejętności, takich jak kreatywność, ciekawość, samoregulacja, samoświadomość i interpersonalne umiejętności społeczne
- zapewnienie lepszych możliwości nauczycielom i dzieciom w rozwijaniu umiejętności językowych i ICT.
- zapewnienie lepszych możliwości nauczycielom w dzieleniu się wiedzą, porównywaniu różnych podejść do edukacji, tworzeniu nowych materiałów dydaktycznych, wymianie przykładów dobrych praktyk w edukacji wczesnoszkolnej.

Prace nad projektem rozpoczęliśmy na początku roku szkolnego. Przygotowałyśmy prezentację na temat naszej miejscowości, okolic i przedszkola. Została ona zaprezentowana na pierwszym spotkaniu w Bułgarii.
Wraz z dziećmi wybrałyśmy maskotkę Smoka Wawelskiego, który z nauczycielami będzie uczestniczył we wszystkich spotkaniach i szkoleniach, następnie po powrocie przekaże dzieciom to czego doświadczył. Pierwszym wspólnym działaniem był konkurs na logo projektu. Ogłosiliśmy konkurs dla rodziców i dzieci. Wpłynęło wiele ciekawych prac. I miejsce zajęła praca Antosia Balawendra. Praca ta wzięła udział w międzynarodowym głosowaniu. Logo projektu to praca koleżanek z Grecji.
Do końca lutego nauczyciele z każdej grupa przygotowują i przeprowadzają zajęcia na temat pierwszego modułu „Woda”.