Wycieczka do piekarni

Na te pytania  (i oczywiście wiele innych J) mogliśmy odpowiedzieć podczas  wycieczki do naszej kraczkowskiej piekarni gdzie dzieci mogły  się zapoznać  z całym procesem produkcji chleba i ciastek.  Co dajemy do ciasta? Mąka, woda, sól, drożdże i oczywiści zakwas. Okazuje się, że zakwas w cale nie pachnie ładnie… Następnie wszystkie składniki mieszamy, w piekarni jest bardzo duży mikser, nie to co w domu. Gotowe ciasto trafia do specjalnej maszyny, która sama dzieli je na kulki o odpowiedniej wadze, potem te kulki są rozwałkowane i zwijane na końcu trafiają do foremek w kształcie chleba. Końcowy etap to przekładanie gotowych bochenków na specjalną deskę, którą  wkłada się, je do pieca. Do ciastek są po potrzebne inne składniki ale podstawą również jest mąka. Tam też, mają mikser do mieszania ciasta, ale dużo mniejszy od tego do chleba. Gotowe ciasto dajemy na foremki w zależności od tego jaki kształt i rodzaj ciastek robimy, i do pieca. Są ciastka z marmoladą, albo z masą, dzieci mogły same doświadczyć tego w jaki sposób przekłada się ciasteczka masą kokosową! No i oczywiście degustacja…pyszne ciasteczka  Panie przygotowały dla naszych przedszkolaków. Na zakończenie wycieczki zobaczyliśmy jeszcze jak wygląda sklep przy piekarni i poznaliśmy różne rodzaje chlebów. Nasza wyprawa była obfita w ciekawe informacje, dzieci (szczególnie po pobycie w hali wyrobu ciastek) entuzjastycznie podnosiły ręce zapytane wcześniej czy chciałyby kiedyś tu pracować.