Program Rozwoju Czytelnictwa

Udział Przedszkola Publicznego w Kraczkowej

w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa

„Jeśli chcesz, aby twoje dzieci były inteligentne,

czytaj im bajki.

Jeśli chcesz, aby były bardziej inteligentne,

czytaj im więcej bajek”.

A. Einstein

            Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 10 września 2021 r. w sprawie szczególnych warunków, form i trybu realizacji Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025” Przedszkole Publiczne w Kraczkowej otrzymało wsparcie finansowe na zakup książek oraz realizację działań promujących czytelnictwo wśród dzieci.

            Pod konie 2021 roku, wzbogaciliśmy bazę czytelniczą naszego przedszkola w nowości wydawnicze dla dzieci w wieku 3-6 lat. Wśród zakupionych książek znalazły się bajki i baśnie, literatura wierszowana, książki przygodowe, audiobooki,  książki przyrodnicze, książki edukacyjne- encyklopedie dla dzieci, atlasy przyrodnicze oraz literatura dziecięca. Zakupione książki znalazły się na półkach przedszkolnej biblioteczki, a także będą formą nagród dla dzieci biorących udział w działaniach promujących czytelnictwo takich jak akcje i konkursy.

            Nasze przedszkole zaplanowało szereg działań pod tytułem „Podróż do krainy baśni i bajek”, mających na celu promocję i rozwój czytelnictwa wśród naszych wychowanków aktywnie włączając rodziców do ich realizacji.  W tym celu, umożliwiamy starszym przedszkolakom wypożyczanie książek z przedszkolnej biblioteki, tak aby wspólnie w rodzicami spędzili czas na czytaniu książek. Owocem przeczytanej literatury, będzie ilustracja do bajki wykonana przez dziecko. Zwieńczeniem tego przedsięwzięcia, będzie „Pasowanie na czytelnika” w bajkowej konwencji z konkursem ze znajomości czytanych przez rodziców baśni i najpiękniej zilustrowaną przez dzieci bajkę lub baśń. Zorganizujemy konkurs recytatorski dla przedszkolaków z całej Gminy Łańcut, w którym dzieci będą recytować ulubione przez siebie wiersze. Nagrodami w konkursie będą książki dla dzieci. W grupach przedszkolnych młodszych oraz starszych planujemy zorganizować akcję „Czytamy dzieciom”- cyklicznie przez cały rok będziemy zapraszać do przedszkola rodziców dzieci, którzy będą czytać literaturę przez co najmniej 15 min. Celem tej akcji będzie integracja międzypokoleniowa oraz pokazanie, że czytanie nie musi być nudne tylko może sprawiać frajdę i zabawę. Zorganizujemy „Dzień postaci z bajek”, podczas którego dzieci będą mogły wcielić się w role ulubionych bohaterów książek. W naszym przedszkolu, będziemy systematycznie czytać dzieciom książki, które ówcześnie sami wybiorą z przedszkolnych zasobów. Będziemy zachęcać naszych wychowanków do oglądania książeczek, słuchania bajek i do podejmowania rozmów o poznanej literaturze. W każdej sali znajdują się kąciki książki, do których dzieci maja swobodny dostęp.

             We współpracy z Publiczną Biblioteką w Kraczkowej, odbędzie się spotkanie z Bibliotekarzem, a także planujemy Happening przygotowany i przeprowadzony przez bibliotekę, przedszkolaków i nauczycieli przedszkola. Celem akcji będzie zachęcanie mieszkańców wsi do czytania i odwiedzania biblioteki wykorzystując popularne wiersze dla dzieci w przestrzeni publicznej. Wyjście z książkami na ulice będzie miało na celu również dotarcie do nie-czytelników, których trudno skłonić do wizyty w bibliotece. Dzieci przygotują transparenty z hasłami na cześć książek oraz nauczą się pięknie recytować wiersze. Biblioteka zadba o gadżety reklamowe- zakładki do książek, pocztówki, ulotki promujące czytanie. Dzieci pomaszerują głównymi ulicami naszej miejscowości, przeprowadzą wywiady z przechodniami  na temat przeczytanych przez nich książek, wręczą ulotki ukazujące korzyści z czytania, zaproszą do korzystania z usług biblioteki.

            Z okazji Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia, zorganizowaliśmy gminny i przedszkolny konkurs plastyczno- literacki „Miś- ulubiony bohater literacki”. Zadaniem uczestników, było stworzenie portretu misia z ulubionej książki. Celem tego konkursu, było rozbudzanie talentu dzieci, ale również zmotywowanie ich do sięgania po książki, których bohaterem jest miś.

            Podsumowaniem działań promujących czytelnictwo, będzie wycieczka do Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie, podczas której dzieci spotkają bohaterów czytanych wcześniej książek.

            Serdecznie zapraszamy rodziców i dzieci do aktywnego włączania się do zaplanowanych akcji. Zachęcamy do codziennego czytania książek swoim dzieciom. Pamiętajmy, że taka forma spędzania czasu, pobudza wyobraźnię dzieci, dostarcza wiedzy o świecie, wzbogaca język i co najważniejsze- buduje pozytywne relacje z rodzicem.

W RAMACH NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTERNICTWA

w którym nasze przedszkole bierze udział, grupa Biedronek w minionym tygodniu odbyła podróż do krainy baśni i bajek. Przypomnieliśmy sobie najbardziej znane baśnie i bajki. Niezmiennie wiadomo, że bajki od zawsze były sposobem na przekazywanie dzieciom wiedzy i zasad moralnych. Pomagają także najmłodszym poznawać i nazywać własne emocje. Dzieci bez problemu odgadywały zagadki związane ze znanymi postaciami, układały puzzle czy przyporządkowywały atrybuty z nimi związane. Z wielkim zaangażowaniem słuchały i uczestniczyły w zajęciach teatralnych dotyczących bajki ,,Trzy świnki’’, gdzie później wspólnie w grupach budowały domek dla każdej świnki. Na zajęciach plastycznych każdy przedszkolak przedstawił swój własny baśniowy zamek. Mieliśmy także przyjemność gościć mamę naszego przedszkolaka Panią Marzenę Kunysz-Bartman, która przeczytała dzieciom bajki z naszej przedszkolnej biblioteki. Bardzo dziękujemy i zapraszamy wszystkich rodziców do udziału w naszym programie.

BOHATEROWIE ULUBIONYCH BAJEK I BAŚNI

W ramach narodowego programu rozwoju czytelnictwa dzieci z grupy Tygrysków wcieliły się w swoich ulubionych bohaterów bajek i baśni. Przedszkolaki miały możliwość przebrać się w bajkowe stroje, i tak pięknie wystrojone wędrowały po przedszkolu i prezentowały swoje kreacje kolegom i koleżankom z innych grup, a zadaniem innych dzieci była próba odgadnięcia z jakiej bajki czy baśni pochodzi dany strój.