Historia przedszkola w Kraczkowej

14 sierpnia 1962 r. decyzją Wydziału Oświaty Powiatowej Rady Narodowej w Łańcucie utworzono Przedszkole w Kraczkowej. Był to pięciogodzinny oddział dzieci w wieku 3-6 lat. Założycielką przedszkola, pierwszą kierowniczką i zarazem nauczycielką została Filomena Niemiec – Sroka.
      W latach 1962 -1965 przedszkole mieściło się w budynku miejscowej Szkoły Podstawowej. Po wyremontowaniu starej szkoły otrzymało tam swoją siedzibę. Początkowo mieściły się w niej dwa oddziały dzieci. W zależności od potrzeb wsi tworzono nowe oddziały. W 1980 r utworzono II oddział i przyjęto 59 przedszkolaków.
      Budynek na przestrzeni lat był modernizowany:
1978 – doprowadzenie bieżącej wody i kanalizacji

1981 – wykonanie ogrodzenia i doposażenie urządzeń na placu zabaw

1983 – wymiana podłóg i założenie instalacji gazowej

1996 – założenie centralnego ogrzewania

2000 – wymiana pokrycia dachowego, wykonanie elewacji zewnętrznej , wyłożenie płytkami schodów wejściowych.

2003 – remont i modernizacja kuchni,

2005 – wymiana stolarki okiennej i drzwi.

Od września 2002 dyr. Przedszkola  jest Iwona Mendrala. W 2006 r podjęto decyzję o budowie nowego przedszkola zlokalizowanego w budynku wielofunkcyjnym. W maju 2012 r zakończono  rozbudowę  domu ludowego im Ks. Walentego Mazurka i we wrześniu przeniesiono tam siedzibę przedszkola. Przedszkole jest teraz czteroodziałowe.
      Przez te ostatnie pół wieku przez Kraczkowskie Przedszkole przewinęły się setki obecnych jego mieszkańców. Wiele osób z rozrzewnieniem wspomina nauczycielki, zabawy, kolegów i koleżanki. W chwili obecnej do Przedszkola uczęszcza ok. 100 przedszkolaków.
     Przedszkole wrosło bardzo mocno w krajobraz  i życie społeczno – kulturalne wsi. Zimą coroczne Jasełka przyciągają rodziców dzieci, a jeszcze bardziej ich dziadków, natomiast wiosną organizowane są festyny rodzinne, na których do późnych godzin popołudniowych bawią się dzieci wraz z ich rodzicami. Rodzice chętnie i aktywnie włączają się w życie Przedszkola. Co roku przygotowywane są w Przedszkolu przedstawienia teatralne, od kilku już lat Przedszkole w Kraczkowej jest organizatorem gminnych konkursów recytatorskich. Przedszkolacy biorą udział w części artystycznej wszystkich organizowanych w środowisku uroczystości. Stałym elementem krajobrazu Kraczkowej są gromadki przedszkolaków wędrujących po wsi pod troskliwym okiem nauczycielek i opiekunek.
      Niechaj zatem Przedszkole w Kraczkowej dalej działa, funkcjonuje, przygarnia kolejne gromadki Kraczkowskich dzieci, teraz już w nowych, pięknych, pachnących nowością, ciekawie wyposażonych pomieszczeniach.